Čistíme si zuby, alebo ako deťom vysvetliť, že si ich fakt treba čistiť

Keďže u nás každé ráno a večer nastáva boj s čistením zúbkov, vyskúšali sme už niekoľko spôsobov, o ktoré sa s vami podelíme. Nám sa už sem-tam podarí vyčistiť si zúbky bez kriku, no ešte to nie je ono. No snáď vám sa bude dariť lepšie. Tu ponúkam niekoľko tipov:

1. Kefka

Samozrejme musí byť pekná, musí si ju dieťa ideálne vybrať samé.

2. Vytlačili a zalaminovali sme si biely úsmev

Na zuby sme dali žltý povlak a čierne zubné kazy. Deti ich potom museli zubnou kefkou vyčistiť. Tu pekne vidia, že naozaj krúživými pohybmi to ide lepšie. Taktiež sme skúsili kefku navlhčiť dať kúsok pasty, tiež to išlo lepšie. Hra ich naozaj bavila a ja dúfam, že sa pri nej aj niečo naučili. Na povlak a kazy sme používali fixky na tabulu a na čistenie staré zubné kefky. Tu kliknite a stiahnite si predlohu.
3. Riekanky, pesničky

Tie naše, ktoré počas čistenia spievame od Fíha tralala: Cupky lupky, cupky lupky, umyjem si všetky zúbky. Cupky lupky, cupky lupky, cupky lup. Umyjem si každý zub.

Zubná kefka zdola zhora,
zozadu aj spredu,
umyjem si všetky zúbky každý deň aj v stredu.
 

https://www.youtube.com/watch?v=otPu5DNdzo4 Veselé zúbky Zúbky, zúbky čisté zrazu mám. Zúbky zvládam umývať si sám. Od pondelka až do nedele Zúbky nech sú zdravé, veselé! https://www.youtube.com/watch?v=aKfGoC-VQFM

4. Rozprávky

Nám sa osvedčila rozprávka z Bol raz jeden život - Ústa a zuby, ale to asi pre väčšie deti. Pri synovi zabralo, na dcére sme ešte neskúšali. https://www.youtube.com/watch?v=HovHnJJUubE alebo skúste: https://www.youtube.com/watch?v=DsBMEESIGBE

5. Odmeny v podobe nálepiek - Motivačné kartičky

Raz sme dostali od zubára taký kalendárik, kde sme si za každé umytie zubov mohli nalepiť nálepku. Funguje to jednoducho ráno si dieťa po umytí zubov nalepí slniečko, večer mesiačik. Kalendár je od firmy Curaprox a stojí, že 0,02 centy kuk TU. Zo začiatku bolo nadčenie, no postupne opadlo a nestíhali sme nálepky lepiť. Ale u vás to môže byť samozrejme úplne inač.