Hra na cesty spy bag + šablóna na výrobu

Spy bag je didaktická hračka, ktorá sa u nás nazýva aj pátračka, špiónske vrecúško, či hľadacie vrecúško. Spy bag je vrecúško z látky alebo filcu, ktoré má priehľadné okienko. Vrecúško obsahuje výplň z ryže, drobné cestoviny, či plastové peletky. Okrem výplne sú vo vnútri schované drobnosti. K vrecúšku je priložená zalaminatovaná kartička s fotografiou schovaných predmetov alebo kartička s našitými gombíkmi/drobnosťami, ktoré sú skryté vo vrecúšku. Úlohou dieťaťa je nájsť schované predmety vo vrecúšku. Dieťa môže vrecúško prehmatávať, natriasať, nakláňať, presýpať, kým sa mu neobjaví cez plastové okienko ukrytá drobnosť podľa priloženej kartičky. Spy bag vychádza z Montessori pedagogiky a podľa náročnosti nim zabavíte menšie i väčšie deti. Cieľ hry: Rozvíja jemnú motoriku, trpezlivosť, zabaví na cestách, u lekára.

Ako vyrobiť spy bag

Určite to zvládne aj začiatočník, medzi ktorých patrím aj ja. Nie je to ako kupované, ale o tom vzácnejšie. Na ušitie spy bag líška potrebujete:

  • šablóna na spy bag

TU si môžete stiahnuť šablónu na spy bag >>. Šablónu mám zo stránky caloneta.cz, ktorá predáva látkové panely.

  • filc
  • nožnice
  • kúsok igelitu na bruško

Ako igelit môžete použiť igelitový priehľadný obrus, alebo igelit z obalov na zošity, či obalov na dokumenty. Mal by byť dostatočne pevný, aby ho dieťa neprepichlo nechtami.

  • 12 gomlíkov alebo iných drobnosti (6 do vrecúška a 6 na prišitú kartičku k vrecúšku)
  • 2-3 hrste ryže
  • stužka na spojenie spy bagu a kartičky s gombíkmi

Podľa šablóny si vystrihnite všetky diely z filcu: 2 x oči, 1x nos, 2x vnútorné uši, 1x biele fúzy, 1x celé telo, 1x telo bez bruška, kde pôjde igelit. Jednotlivé časti poprišívajte. Vnútorne uši prišite k telíčku bez bruška, Na biele fúzy prišite oči a noštek. Na bruško našite z druhej strany igelit cikcakovým vzorom. Igelit si nechajte väčší a potom ho radšej skráťte. Biele fúzy prišite k telíčku s igelitovým bruškom. Pripravte si kartičku s drobnosťami, ktoré prišijete na kartičku a stužkou spojíte s vrecúškom. Obe tela líšky prišite k sebe a nechajte si ešte otvor na nasypanie ryže a druhej časti gombíkov/drobnosti. Zašite otvor a hotovo.


Hľadanie vrecúško spy bag si môžete ušiť aj z látky.