Dôležitosť korálok pre dievčatá aj chlapcov

Korálky sú skvelý darček pre vaše dieťa. Pozor! Nie len pre dievčatá. Keď deti navliekajú korálky, učia sa trpezlivosti, presnosti, rozvíjajú jemnú motoriku, koordináciu pohybu a kreativitu. Jemná motorika je pre deti veľmi dôležitá, pretože znamená šikovnosť rúk a je základom pre správne písanie. Na trhu sú korálky malé, veľké, farebné, priesvitné, ručne maľované, drevené, silikónové, plastové, písmenkové, korkové a samozrejme s obrovským výberom vzorom...

Korálky ako terapia

Korálky pomáhajú relaxovať mladším, straším aj najstarším. Pomáhajú ľuďom s demenciou, či autizmom. Pomáhajú sa dostať z frustrácie tým, že svoju myseľ zamestnávajú niečim praktickým a kreatívnym.

Učíme sa hrou alebo čo deťom dáva hra s korálkami:

 • Motorické zručnosti
  Rôzne veľkosti korálikov podporujú rôzne uchopovanie. Väčšie korálky najmä malé deti uchopujú tzv.dlaňovým úchopom. Menšie korálky povzbudzujú na tzv. kliešťový úchop, čím posilňujú malé svaly rúk.
 • Vizuálne vnímanie
  Vnímanie veľkosti, tvaru, vzdialenosti, farby, vzoru. Dieťa si určuje vzor, farbu korálky, a tu konkrétnu korálku hľadá v kope ďalších korálok.
 • Vizuálne motorické zručnosti
  Koordinácia oko - ruka. Navliekanie korálok vyžaduje, aby ich oči a ruky spolupracovali.
 • Bilaterálna koordinácia
  To znamená, že dieťa súčasne používa obe ruky na splnenie úloh. Je to zručnosť, ktorú denne cvičíme takmer vo všetkom, čo robíme. Od viazania šnúrok po používanie počítača.
 • Kognitívne zručnosti
  Plánovanie: Akej farby chce dieťa vyrobiť náramok? Aký vzor vyberie? Kde sú všetky materiály potrebné na dokončenie tejto činnosti? Odpovedaním na tieto otázky si dieťa rozvíja svoje zručnosti v oblasti plánovania a riešenia problémov, ktoré pre nich budú dôležité v neskoršom veku.
 • Matematické zručnosti
  Aký dlhý budem potrebovať môj náramok? Koľko guličiek potrebujem na dokončenie? Ako môžem vytvoriť tento vzor na náramku? Motivujte deti, aby rozmýšľali nad týmito matematickými problémami. Zlepšujete tým ich matematické zručnosti.
 • Sociálne a komunikačné zručnosti
  Práca v skupine naučí deti podeliť sa, poradiť si, pochváliť iných za prácu a navzájom sa obdarovať. A v neposlednom rade môže korálkovanie poskytnúť zmysel pre dokončenie projektu.

Korálky prevliekacie a korálky nažehlovacie

Vaše deti si s korálkami môžu vytvoriť nádherný náhrdelník, obrázok, prívesok, šperk a v neposlednom rade darček pre blízkeho.

Nažehlovacie korálky: Úžasna aktivita pre detské ručičky

Úloha: Deti ukladajú korálky na podložku/šablónu podľa fantázie. Postup: Zažehlovacie korály si môžete presypať do jednej nádoby alebo rozdeliť podľa farieb. Na trhu je množstvo podložiek od jednoduchých štvorcov, srdiečok, či kruhov po princezné, zvieratká, či autá. Aktivita je vhodná pre dievčatá aj chlapcov. K dispozícií sú aj priesvitné podložky, pod ktoré sa dá vložiť papierový vzor, podľa ktorého môže dieťa tvoriť. Podložka s hotovým vzorom sa zakryje priloženým zažehlovacím papierom, po ktorom prejdete horúcou žehličkou krúživými pohybmi približne 10 sekúnd.

Po aplikovaní tepla sa korálky spoja do jednoliatého obrazca. Po vychladnutí, môžete jedinečné umelecké dielo vyklopiť z podložky. Ak chcete, mať aj druhú stranu jednoliatu opäť položte zažehlovací papier a prejdite aj druhú stranu žehličkou krúživými pohybmi. Opäť nechajte vychladnuť. Keď sa vám minie priložený papier k sade zažehlovacích korálikoch, ako náhrada poslúži papier na pečenie. V našom e-shope ponúkame kvalitné HAMA zažehľovacie korálky MAXI - pre deti už od 3 rokov a taktiež MIDI zažehľovacie korálky pre deti od 5 rokov.

 

Navliekanie korálok

Úloha: Menšie deti od 2 rokov môžu navliekať korálky s väčším otvorom na stojatú slamku, ktorá môže byť upevnená v plastelíne. Postupne s ich úrovňou zručnosti môžete kombinovať materiály (chlpaté ohybné drôtiky, motúz, gumičky na náramky...) a korálky rôznych veľkostí (cestoviny s veľkým otvorom, veľké drevené korálky, malé ozdobné). Nevynechávajte v tejto hre väčších chlapcov. Môžu si vytvoriť náramok so svojím menom, alebo navliekať korálky na drôtik a vytvarovať rôzne tvary, zvieratká, autá.

Cieľ aktivít: Obe aktivity s korálkami zlepšujú koordináciu medzi okom a rukou, jemnú motoriku, kreativitu (detskú predstavivosť), pozornosť a trpezlivosť. Medzi ďalšie prínosy určite patrí práca s farbami (určenie farieb, farebné cítenie) a matematické schopnosti (počítanie korálok, tvary). V našom e-shope ponúkame rôzne korálky, dostatočne veľké pre detské ručičky.

 

Deti pri hre rozvíjajú svoje motorické, kognitívne a sociálne zručnosti, ktoré im počas celého života pomáhajú pri štúdiu, práci a vytváraní vzťahov s ostatnými.