Najlepšie riekanky a logopedické rýmy na abecedu

Riekanky a básničky sú z obľúbenej knižky Maľovaná abeceda, autor: Ján Smrek, z CDpredeti Básničková abeceda, autor: Bobeš Zábojník, ktoré sú aj zhudobnené a logopedické rýmy. Odporúčame aj pomôcky, ktoré deti hravou formou učia písmenka a čísla >>

Písmeno A

1. Adam autom atóm rozbil spolu s bratom. 2. Adam v škole nesedel, abecedu nevedel. Prišli k nemu líšky, čítali mu z knižky. Adam sa len čuduje, čo to líškam sľubuje. Tam na kraji hôrky, chodiť do ich škôlky. 3. Auto ide, sláva, sláva, tata máva, mama máva. Auto ide tú tú tú, tata, mama, už je tu.

Písmeno Ä

Pasie koník žriebätá, všetky si ich pamätá. Koľko je tých žriebät? Päť. Smäd ich zahnal z paše späť.

Písmeno B

1. Betke buchol balón hrozne ju to vzalo. 2. Bľačia ovce za rána, bača pečie barana, babke tečú slinky na kus baraninky. 3. Bubnujeme na bubon, poďte deti, poďte von. Bubnujeme bum bam bom, budeme mať nový dom. A kto s nami nepôjde, ten v ňom bývať nebude.

Písmeno C

1. Cyril cumľal cumeľ každý naňho čumel. 2. Cmúľal by som, nemám čo, dajteže mi voľačo, že som dobrý chlapec, dajte hrozna strapec! 3. Čo to cengá na ulici? Na ceste sú šuhajíci. Hop koníček, nech sú decká cingi-lingi u otecka. Vonku počuť metelicu, chlapcom z duchny vidieť šticu.

Písmeno Č

1. Čučoriedky černice, mám ich vyše čapice, tuto si ich majte, čokolády dajte! 2. Čistotná mačka Naša cica, biela mačka, po stolčeku čulo skacká, očistí si obe očká, na mamičku čistá počká. Čierna mačka čosi čuchá, hop do džbánka, čo má uchá! Či si mliečka dožičí? Čoby – mňaučí v žinčici. 3. Šil čižmár čižmu, oj veličiznú. Mal čudnú vec: klietku a pec. Dal zrno sliepočke, čo kvoká v klietočke. “Ja sa ti odvďačím vajíčkom slepačím.”

Písmeno D

1. Dušan duril diviaka nič dobré ho nečaká. 2. Dedo, deti - rodina, dub pri dube - dubina. Zaspievali vtáky: - Poďte na dubáky! 3. Poďme do hlbokej vody, Daňo sa hneď do nej hodí. Dodo sa len obáva, či za Daňom dopláva. Obidvaja chlapci smelí doplávali – už sú v cieli. 4. Dedo dlabe deťom lode, deti s nimi idú k vode, dívajú sa na lode, čo plávajú po vode.

Písmeno DZ

Leto, leto, kdeže si? Cíp neba je na medzi. Je to kytka nevädzí v sýtomodrej odedzi.

Písmeno DŽ

Hádžem, hádžeš, hádže, mama buchty sádže. Dáva na ne sladký džem, ja ich ešte posypem.

Písmeno Ď

Ďobe ďateľ do kôry, červíček mu hovorí: - Neďob v moju ríšu, rozďobeš mi skrýšu!

Písmeno E

1. Ema, Emil, Elena rozbili si kolená. 2. Eva ide s Editou za zelenou rakytou. Vydávaj sa, Evka, si už veľká dievka! 3. Ene bene, Betušky, kto dostane halušky? Ten to nie je, je to ten, či ich poje, nepoviem. Eta behá s Betou Eta beží do chalupy, Beta za ňou cupi-dupi. Beží, volá na Etu, nôžky sa jej zapletú. Eta, Eta, kde si, kde? Beta už ťa nenájde.

Písmeno F

1. Fero fŕkal fazuľu ofŕkal si gebuľu. 2. Filoména, chudera, sadla vedľa šoféra. Filoména jajká, že mu smrdí fajka. 3. Fúka vonku, fúka, havko z búdy kuká. Filip volá na havka, nech vstane a nehavká. Havko havká: “Nevstanem, veď ten fujak fučí sem.”

Písmeno G

1. Gusto gúľal gumu ako bez rozumu. 2. Gágal gunár na dvore, až mu vyschlo v gágore, húska krajšie gága, v potoku sa mága. 3. Gusto novú loptu má, je to lopta gumená. Len čo z domu vybehol, dal gumenou loptou gól.

Písmeno H

1. Hugo húkal húkačkou obliali ho omáčkou. 2. Hudú hudci na husle, jeden dobre, druhý zle, Hana s Hanou háda, čo to za paráda.

Písmeno CH

1. Chruňo chrústal chrupavky pochádza zo skúmavky. 2. Chystal sa pes na muchu, chňapol blchu v kožuchu, už má blchu v bruchu a na uchu muchu. 3. Chacha chacha, chichi chichi, chichoce sa chlapček tichý. Pošteklil mi, ichuchu, otec ľavú pazuchu. Šteklivý som, ichichich, pre smiech sotva lapám dych

Písmeno I

1. Ivan išiel k Ivone natrhal jej pivone. 2. Išiel Ivo po pivo, točili mu nakrivo, veľa piva mali, samú penu dali.

Písmeno J

1. Jano s Jurom jačia čo im sily stačia. 2. Javorové koryto, v tom koryte jelito, pri jelite mačka, bola zabíjačka. 3. Janko sedí pod jabloňou, opája sa tuhou vôňou. Jabĺčko keď dole spadne, to už Janko vie, že ho pod jabloňou nájde, potom s chuťou zje.

Písmeno K

1. Kata kriesi kozu koza má z nej hrôzu. 2. Kukurica, pšenica, pchá sa káčer, kačica, kukurice fúra, napchá sa aj kura. 3. Kopa snehu chlapcov láka, postavili snehuliaka. Miesto očí uhlíky, na kabáte gombíky. Bielučký je ako z múky, do okien sa díva z lúky.

Písmeno L

1. Laco lúpal lúpačku vylúpal z nej žuvačku. 2. Lipa, lipeň, labuda, Lapaj náš mi labu dá, keď sa za to hanbí, oblíže si gamby.

Písmeno Ĺ

Pozdĺž svahu blízko strže na lyžiach sa Lacko kĺže. Z hĺbky snehu trčí stĺp, kto tam zletí, zlomí kĺb.

Písmeno Ľ

1. Ľudo ľúbi fazuľu, zjedol by jej za fúru, ale zato Peter radšej klobás meter. 2. Vedľa lúky stála skala, lopta sa k nej kotúľala. Schovala sa lopta v jame, ľaľa, tu je, už ju máme.

Písmeno M

1. Maťo musí mamine vypomáhať v kravíne 2. Mraučí mačka pod múrom, mačka miauká s kocúrom a v komore myši maškrtia si z misy. 3. Mnoho maku, mnoho múčky, mama miesi múčne púčky. A my mamke pomôžeme, makom púčky posypeme. Už tie púčky máme, my aj vám z nich dáme.

Písmeno N

1. Nina našla náramok raduje sa ako cvok. 2. Naša Anča hrýzla hlúb, zlomila si na ňom zub. Janíček jej reční: - Neplač, veď bol mliečny! 3. Jano mal sane, sadol si na ne, pustil sa s nimi z vysokej stráne. Šiel ako na koni, že všetkých dohoní. Dohonil, spadol, ach, a už je po saniach.

Písmeno Ň

Ňuchá šteňa tu i tu, strčí ňufák do medu, na tom mede včela, poštípať ho chcela!

Písmeno O

1. Oto obuv ovoňal skoro pri tom dokonal. 2. Oľa, Ela, Elena! ozýva sa ozvena, odpovedá bralo: - Ondro, Ďuro, Paľo!

Písmeno Ô

Vôkol ticho tróni, môj kôň stojí v tôni. Neurobí krôčik, má odretý bôčik. Koník malý, koník môj, obtri si bok o bôľhoj.

Písmeno P

1. Paľovi puchol palec prešiel mu ho parný valec. 2. Premrzli mi paprče, požičaj mi papuče, po papučiach boty, pôjdem do roboty.

Písmeno Q

Q sa číta ako kvé, jazyk sa mi pokrkve, ale nech len skúsi, či sa nenabrúsi!

Písmeno R

1. Rišo robil ryhy do drevenej dýhy 2. Ružena a Mária rozum berú z rádia, aj ja si ho zapnem, rozumu si kvapnem.

Písmeno Ŕ

Kŕdlik prepelíc sa hrnie k šípke, čo má ostré tŕnie. Prečo nešli k tŕpke? Tá má plody trpké.

Písmeno S

1. Stano staval stĺpy sadli si naň supy. 2. Sladko spí si sedmospáč. Slnko svieti, vstávať ráč! Sedmospáč je Samko. Oblejte ho, mamko!

Písmeno Š

1. Šuchtá-buchta šušušú, pošuškám ti do ušú: Tu na tomto ušku chytil som ti blšku. 2. Šijem, šijem košieľku, pre Štefku i pre Želku. Šijem našej Štefke šaty, ak sú dlhé, však ich skráti. A čo ešte? Šijem plášť, nech si šibe sneh a dážď. 3. Tichulinko, tíško, pošuškal mi Miško. Pošuškal mi šušky: Na šope máš gumipušky

Písmeno T

1. Tomáš trápil Tamaru stále hral na fujaru. 2. Telefón si k uchu dám. Volám: Haló, kto je tam? - Haló, tu je tetka! - A tu malá Betka!

Písmeno Ť

Ťarbavý si, Maťo náš, a vždy dačo fidlikáš. Pusť ten krivák z hrsti, porežeš si prsty!

Písmeno U

1. Úhor ukradol uhorku, ušiel s ňou do New Yorku. 2. Urobím si udicu, chytím pstruha, belicu, ulovím aj šťuku, upečiem ju v tuku.

Písmeno V

1. Vasil vypil vodu z Váhu mal asi veľkú odvahu. 2. Váh je voda veliká, utopí sa motyka, ale naša Hanka pláva ako slamka.

Písmeno X

1. Xénia má xylofón nevie zahrať ani tón. 2. X a X sú dva iksy, ak vieš skočiť, chlapík si, ako kocúr Félix preskakuje cez X.

Písmeno Y

1. Yveta aj s ypsilonom plavili sa dolu Hronom. 2. Ypsilon môj, kdeže si? Vzal som si ťa do kapsy, spravím z teba zázrak: budeš dobrý na prak!

Písmeno Z

1. Zita zase zíza chytila ju kríza. 2. Zvonár ťahá za motúz, zaplietol si doňho fúz, teraz ho to mrzí, že má dlhé fúzy.

Písmeno Ž

1. Žaba, žaba maličká, skáč si pekne, žabička, na vodu ťa hádžem, mocne, ako vládzem. 2. Už je leto, žatva je, už na pole ideme. Až to žitko zožneme, do snopov ho zviažeme. Už sme žitko zožali, už sa z poľa zváža, už sa žlté žemličky na dožinky smažia. 3. Žaba leží v kaluži, zožiera ju žiaľ. Želie, že jej dážďovku žabiak zbojník vzal. Žaba leží v kaluži, želie v zármutku, že má tú jej dážďovku žabiak v žalúdku.