Deti a vianočné darčeky, ako na to?

Ťažká dilema. Koľko je veľa?

Priznám sa rada kupujem detské hračky, preto ich moje deti dostávajú aj cez rok. No pravidelne triedime: Nehráme sa? Predáme, posunieme, vymeníme... Vianoce sú ťažké v tom, že ich dostanú veľa naraz a mnohokrát aj nevhodné. Prosíte starých rodičov, krstných rodičov, strýka, tetu,... aby deťom dali len jeden malý darček? Zbytočné! Robia to z lásky a robia to s tým najlepším úmyslom.

A preto...Odporúčam všetkým mamičkám.

Dajte si tu námahu a vyberte hračky za všetkých členov, ktorý chcú obdarovať vaše deti. Miesto hádok a výčitiek, prečo si mu to kúpila, má toho dosť, bude rozmaznaný... Urobte kompromis. Stačí zoznam s konkrétnymi tipmi rozdistribuovať po rodine, aby si vybrali. V dobe online je výhoda, že hračky môžeme v kľude  doma vyhľadať, naštudovať, prečítať recenzie a odporúčania. Ale je tu aj doba konzumná. Množstvo možnosti a ťažko vybrať tie správne hračky, aby boli kvalitné, vzdelávacie a ešte aj populárne.  A nestáli majland. No a dieťa sa nakoniec s tým nebude ani hrať viac ako týždeň.

Ako to je u nás

Moje deti testujú hračky, ktoré poctivo vyberám na eshop overenedetmi.sk. Mnohokrát ma prekvapí, že to, čím som si bola istá, ich nezaujme. A samozrejme, je to aj opačne. Snažím sa pozerať na hračku z viacerých uhlov: materiál, výrobca, možnosť viac variant hry, farebnosť alebo, čo ňou deti budú trénovať... Hračky nie sú len o tom zamestnať deti, nech dajú chvíľu pokoj. Na hračku sa treba pozerať ako na vzdelávací prostriedok, ktorý učí a sprevádza vaše dieťa až do dospelosti. Už od malička je hračka nástroj, ktorým dieťa spoznáva svet. Hrkálka robí rytmický zvuk, ten štvorec nejde do toho otvoru, ktorý je trojuholníkový. Koleso sa točí, tie kocky ma hnevajú, stále sa mi ta veža nedarí postaviť. Na lego treba šikovné prsty a tie fixky dokázali nakresliť kruh.

Vybrala som pre Vás niekoľko, pre mňa top hračiek, ktoré mám overené deťmi. Nie sú to typické hračky ako auto, či bábika. Áno aj tie treba, ale tie nájdete v každom hračkárstve, a asi aj v každej detskej izbe.

1. Knihy – vždy a vždy

Kniha musí byť! Nebudem písať, prečo by mala byť kniha súčasťou detského sveta. Ak máte záujem prečítajte si pár článkov o knihách vhodných od 0+, alebo o čitateľskej gramotnosti.

Veľké obrázkové knižky - tieto knižky sú úžasné na detskú fantáziu, môžete tvoriť rôzne príbehy a vždy v nich niečo nové objavíte.

Najlepšie sú série Potulky zimou, jarou, letom, jeseňou, Veselé nezmysly, Čo sa deje po celý rok, O Vianociach... (je v češtine, no keďže sú tam len obrázky nie je to problém). Moji zeleninkoví a ovocní kamaráti sú krásne veršované knižky, kde sa deti zoznámia asi so všetkými druhmi ovocia a zeleniny. My k tomu odporúčame originálne skladačky pre detské pršteky a logické myslenie Papierová skladačka: Ovocní KamarátiPapierová skladačka: Zeleninkoví kamaráti.

Zverolekárka Katka - je pekná interaktívna knižka tu pozrite video >>

Interaktívne knižky sú veľmi obľúbené u menších detičiek, už som písala o 3x top interaktívnych knihách pre detičky od 2 rokov.  

Knižky pre začínajúcich čitateľov. Sú to komixové knižky, veľmi vhodné pre 6-8 ročných, ktorý už samy čítajú.

Ďalšie tipy na prvé čítanie >>

 

CD s rozprávkami alebo pesničkami sú pre deti dôležité. Je dobré ak dieťa počúva hovorené slovo, buduje si slovnú zásobu, fantáziu a zlepšuje sa im pamäť. Preto si niekedy deti zvyknú púšťať obľúbené CD dokola, podobne je to aj s knihami.

2. Stavebnice – aby deti trénovali jemnú motoriku.

Mať dobré jemné motorické zručnosti pomôže deťom pri začatí zložitého procesu učenia sa a písania. Posilňovať svaly ruky, je tiež dôležité pre správne držanie ceruzky. Plus Plus je nový druh stavebnice. Má jednoduché tvary, ktoré ponúkajú nekonečné možnosti stavania. Umožňuje deťom vytvárať mozaiky a 3D vzory. Stimuluje jemné motorické zručnosti, fantáziu a kreativitu.

 

Kocky pre najmenších Tieto kocky nie sú obyčajné kocky určené len na stavanie. Kocky sú plné prekvapení. Jedna slúži ako hrkálka, v ďalšej je vsadené sklíčko, v ďalšej zase zrkadielko.

Kinoptik - hra s optickým klamom. Hra rozvíja zručnosti v oblasti dizajnu, konštrukcie, procesného myslenia, logiky, skorého inžinierstva a jemnej motoriky.

Kinoptik pre dievčatá >>

Kinoptik pre chlapcov >>

3. Korálky

O dôležitosti korálok pre chlapcov aj dievčatá som už písala. Keď deti navliekajú korálky, učia sa trpezlivosti, presnosti, rozvíjajú jemnú motoriku, koordináciu pohybu a kreativitu. Jemná motorika je pre deti veľmi dôležitá, pretože znamená šikovnosť rúk a je základom pre správne písanie. U nás fičia zažehľovacie korálky, sú top >>.

K dispozícií sú väčšie, pre detičky od 3 rokov, ale aj menšie, kde si už deti od 5 rokov cvičia svoje prstíky.

   

Z klasických odporúčam pre malé deti veľké drevené s veľkým otvorom a pre tie väčšie zas malé korálky, ktoré sú už vhodné pre vyšší level jemnej motoriky.

  

4. Kreatívne hračky

Detská kreativita a fantázia je krásna a mali by sme deti v nej podporovať. Voskovky - Unikátne jemné voskovky, ktoré môžete využiť na kreslenie alebo aj na maľovanie na tvár, či telo. Tieto voskovky kreslia extrémne ľahko, už pri jemnom dotyku s plochou, takže dieťatko ihneď vidí svoj “výtvor” a je motivované pokračovať

Krok za krokom 24 kariet s predlohami naučia deti kresliť zvieratká, princezné, či autíčka krok za krokom.

Zmrzlináreň a Cukráreň- sú krásne drevené hračky na rolové hry, ktorá tiež pomôže rozvíjať jemnú motoriku.

Maľovanie vodou Water Wow Coloring zošit od značky Jar Melo má špeciálne tvrdené strany, ktoré pri zvlhčovaní farbou nepresiaknu na ďalšiu stranu (na rozdiel od iných výrobcov).

Pečiatky podporujú jemnú motoriku, tvorivosť a nápadité myslenie. Deti môžu pečiatkami dotvárať príbehy alebo oživiť svoje umelecké diela. Pečiatky by mali byť kvalitné, ich tvary po otlačení by mali byť zreteľné a najmä celé. Taktiež by sa mali dieťaťu dobre držať v ruke. Ak nemá dieťa pri tvorení kvalitný produkt, odradí ho to v jeho ďalšej tvorivosti a fantázii.

Plastelíny Zlepšujú deťom ich predstavivosť, tvorivosť a zručnosť. Silikónová plastelína - Hurááá prvá netvrdnúca plastelína na svete! Je to silikónová plastelína s jedinečnými vlastnosťami.

 

5. Niečo pre radosť a zdravie našich nožičiek

Ortopedické podlahy Muffik sa stali základnou pomôckou v ergoterapii a fyzioterapii. Sú perfektné pre tréning správneho držania tela, rovnováhy a chôdze.

6. Pre predškolákov aj školákov

Poctivá slovenská výroba montessori abecedy a čísiel je ideálna pre deti, ktoré sa chystajú do školy. Taktiež odporúčam slovenské korkové prestieranie, ktoré učí deti základným pravidlám stolovania.

7. Emocionálne zručnosti

Pocity nepadajú z neba! Možno nám, dospelým to príde bezvýznamne, no vyznať sa v dnešnej dobe v emóciách je dôležité a ťažké. Obrázkové karty - Emócie >>, Obrázkové karty - Radosť, smútok, zlosť >> Deti si zaslúžia, aby sa ich pocity brali vážne. Cieľom týchto obrázkových kariet je podporovať rodičov aj pedagógov v procese emocionálneho vzdelania. Pomocou aktivít s kartami si deti rozvíjajú logické myslenie a jazykové schopnosti. Objavujú, že pocity nevznikajú samy od seba, ale často im niečo predchádza a majú svoje “spúšťače”.

Ako riešiť konflikty? Ako zvládnuť problém, alebo to, že sa dieťaťu niekto posmieva? Ako pomôcť dieťaťu, aby sa vedelo vyrovnať s krízovou situáciou a ako prispieť k zlepšeniu vzťahov v kolektíve? Kreslené príbehy „Deti spolu“ >> to vás a vaše deti naučí. V neposlednom rade s témou pocitov a emócii odporúčam krásny autorský slovenský produkt Karty pre detskú dušu >> Detské trápenia sa môžu stať väčšie, ako sú oni samé. Pohltia ich a cítia sa nešťastne. Áno, aj deti majú svoje problémy. Dovoľte múdremu zvieratkovému sprievodcovi, aby im poradil sa v nich vyznať.

Taktiež od autoriek vyšla knih, ktorá zaujme deti aj dospelých: Jednorožec, iný ako ostatní >>