Aktivity na tému: Marec mesiac kníh

Keďže sa väčšinou snažíme s deťmi tvoriť na aktuálne obdobie a tému. V Marci je je práve kniha a čítanie. Ponúkam niekoľko aktivít.

1. Kúpiť si detský časopis

Na trhu je niekoľko detských časopisov. Sú tam krásne ilustrácie, príbehy, hlavolami, hádanky. Deti sa nie len zabavia, ale aj veľa naučia. U nás je obľúbený Vrabček a Šikovníček.

2. Vyrobiť si vlastnú knihu

Veľmi pekná aktivita. Zhromaždili sme si všetky detské staré časopisy, starý šlabikár, či iné detské zošity. Povystrihovali sme si, čo sa nám páči. Nalepili vystrihnuté obrázky na papier, urobili na okraji dierkovačom dierky, aby sme knihu stužkou mohli zviazať. Vytvorili sme vlastnú knihu s príbehom.Potom som vytvorila s deťmi knihu o ročných obdobiach. Každá strana predstavovala jeden mesiac, kde sme nalepili obrázky, čo je pre daný mesiac typické. Na druhú stranu sme dali aj nejaké pranostiky, či dátumy udalosti ako deň matiek, traja králi, či naše narodeniny. Opäť urobili dierkovačom dierky na zviazanie knižky.https://youtu.be/q5W5nOSKFoM

3. Divadlo podľa knižky

Pekný nápad je aj vyrobiť si divadielko podľa knižky, ktorú aktuálne čítate. Na obrázku môžete vidieť divadlo knižky Hlbokomorské rozprávky: Ryba Biba a had Rado. Divadlo je vyrobené zväčša z kartónu, rybky sa hýbu špagátikom uviazaným na PAT vrchnáčikoch.
4. Aktivita s knižkou : Nenásytná húsenica.

Knižky od E.Carla je veľmi populárna o tom, čo všetko húsenica pojedla až ju bolelo bruško. A ako sa z nej stal krásny motýľ. Stačí si stiahnuť a vytlačiť predlohy nenásytnej húseničky TU >>  Predlohy si môžete dať aj zalaminovať, ale nemusíte, je to len kvôli tomu, že zalaminované vám to dlhšie vydrží. Spolu s dieťaťom čítajte knižku, dieťa ukazuje vytlačené obrázky a ukladá do poradia. Výborne precvičovanie následnosti deja (seriality).Môžete si vytlačiť aj predlohu húseničky s bruškom, kde môžete s dieťaťom urobiť variant zdravého a nezdravého stravovania. Porozprávať sa, čo si myslí, že by mala húsenička papať, alebo čo by sme z toho mali my papať.