Nestárnúca skladačka nebo peklo raj

Nestarnúca papierová skladačka nebo-peklo-raj. Skladačku nebo-peklo si zvládne dieťa samé poskladať okolo 4-5 rokov.

Orginalnu predlohu si môžete kúpiť Origami Nebo, peklo, raj pre dievčatá >>

Fotonávod ako poskladať skladačku nebo-peklo-raj z A4 papiera

Zložte do štvorca prehnutím rohou papiera do pravého uhla. Odstrihnite obdĺžnikový spodok papiera. Zostane vám štvorec.


Prehnite každý roh papiera do stredu. Vznikne vám menší štvorec. Potom papier otočte na druhú stranu a znovu prehnite rohy papiera do stredu.


Vznikol malý poskladaný štvorec. Poprehýbajte ho do každej strany, bude sa vám lepšie tvarovať. Voľné špice papiera, kde pôjdu prsty vytvarujte.

nebo-peklo-raj-skladacka-1

Videonávod ako poskladať skladačku nebo-peklo

Je niekoľko variant ako sa so skladačkou nebo-peklo-raj hrať:

1. Zacvičte si pomocou skladačky nebo - peklo - raj

Naša predloha nebo-peklo na cvičenie stiahnite TU >>

Skladanie: Po vystrihnutí predlohy si rohy štvorca prehnite k sebe, aby ste videli, kde je stred. Začnite skladať obrázkami zospodu, biely papier navrchu. Najprv všetky farebné rohy prehnite do stredu. Potom otočne štvorec a znova rohy so zvieratkami do stredu. Hotovú skladačku ešte poprehýbajte na polovicu aj na stred, lepšie sa vám budu tvarovať tie farebné špice, kde dáte prsty.

Ako sa to hra: Vy držíte skladačku. Dieťa si vyberie zo štyroch farieb, ktoré sú na vrchu skladačky. Napr. zelená. Idete po písmenkách z-e-l-e-n-á po každom písmenku roztvárate a zatvárate skladačku v inom smere (striedavo). Dieťa si potom opäť vyberá, tentokrát zo zvieratiek, ktoré ma na výber v skladačke. Vyberie si napr. žirafu, potom opäť po písmenkách roztvárate a zatvárate skladačku. A poslednýkrát dieťa vyberá zviera. Vyberie si napr. Papagáj - pozriete sa a prečítate úlohu, ktorá sa skrýva pod obrázkom papagája. Dieťa splní úlohu a vy sa vystriedate.

nebo-peklo-raj-skladacka 1_1 nebo-peklo-overenedetmi-5 nebo-peklo-overenedetmi-4 nebo-peklo-overenedetmi-8

Bublifit (zdravý pohyb deťom) pripravilo peknú variantu na cvičenie. Stiahnuť šablónu si môžete TU >>

2. Pomôcka pri učení matematiky alebo precvičovanie komunikačných znalosti

(tanec, básničky, pesničky, doplnenie rýmu...)

Môžete si vytvoriť vlastnú učiacu pomôcku, aby bolo učenie zábavnejšie. Nebo-peklo si poskladajte pomocou predlohy z klasického papiera A4. Na vrchné trojuholníky si môžete namaľovať farebné guličky, alebo nalepiť farebné nálepky. Do vnútorných trojuholníkov môžete napísať čísla, alebo nakresliť/nalepiť obrázky. Úlohy môžete vymýšľať podľa schopnosti dieťaťa.

3. Pomôcka pri učení cudzieho jazyka (z dielne elefantino.sk)

Stiahnite a vytlačte si predlohu TU>>, vystrihnite po obvode veľkého štvorca. Otočte obrázkami dole a začnite skladať štandardným postupom. Ukážte dieťaťu nebo-peklo a opýtajte sa: „Which way?“ Dieťa si vyberie smer, v ktorom nebo-peklo otvoríte. ukážu sa mu 4 obrázky na výber. „Choose one!“ Dieťa má odpovedať v angličtine, napríklad: „Elephant.“ Otvoríte okienko pod slonom a poviete dieťaťu po anglicky, čo má urobiť, napr. „Hop on one foot!“

4. Nebo - peklo - raj s výrokmi, citátmi, prísloviami a inými múdrosti

Stiahnuť predlohu si môžete TU >> (z dielne jagana school) V skladačke sú múdrosti pre malých školákov. 

Ako sa hrá nebo-peklo-raj všeobecné podmienky

Navlečiete si nebo-peklo na prsty tak, že použijete ukazovák a palec pravej aj ľavej ruky. Dieťa si vyberie z uzavretej skladačky z horných farieb, alebo iných obrázkov, podľa toho akú predlohu skladačky máte. Skladačku budete roztvárať a zatvárať v inom smere (striedavo) podľa počtu slabík zvolenej farby, či názvu obrázku napr. ak si dieťa vyberie lienku, roztvoríte nebo-peklo 2krát ak farbu oranžovú tak 4krát. (Môžete roztvárať a zatvárať aj podľa počtu písmen). Tam, kde ostane otvorená skladačka, budú na výber ďalšie čísla/obrázky (podľa predlohy skladačky). Dieťa si vyberie jedno z čísel/obrázku. Podľa hodnoty vybratého čísla budete opäť roztvárať a zatvárať skladačku, teda, ak si dieťa vyberie trojku, otvoríte ju a zatvoríte podľa počtu písmen 3krát, alebo podľa počtu slabík napr.auto 2krát. Potom si dieťa znovu vyberie číslo/obrázok a následne musí splniť úlohu, ktorá je pod týmto číslom/obrázkom ukrytá.