Učíme sa hrou plodiny: Hmat a oko

V tejto aktivite sa budeme venovať vizuálnej a dotykovej pozornosti. Deti sa naučia bežné konzumované plodiny, s ktorými sú v častom kontakte.

PDF s obrázkami plodín si môžete stiahnuť TU >>

  1. Obrázky si vytlačte, obstrihnite.
  2. Jednotlivé plodiny nájdete bežne v domácnosti, niktoré môžete zakúpiť. Napr. kukuricu predávajú na pukance alebo v záhradníctve na sadenie. Taktiež hrach ak nájdete sušený v celku alebo ako semeno na sadenie. Celú pšenicu nájdete v obchodoch so zdravými potravinami. Ryža, fazuľa, mak, ľan, šošovica... sú zväčša bežné v domácnosti.
  3. Niekoľko balónov rovnakej farby, ktoré naplníte plodinami z obrázkov a zaviažete bavlnkou.
  4. Zavaraninové viečka - kde nasypete plodiny na ukážku, do každého viečka jednu plodinu. Viečka sú plytké, dobre tam plodiny vidieť. Nebojte sa ak dieťa vysype, to patrí k tomu.

https://www.youtube.com/watch?v=wgGOkLexgqA&feature=youtu.be

Vizuálna pozornosť

Úloha 1: Priraďovanie reálnych plodín k správnemu obrázku. Najprv sme si ukázali len obrázky plodín s ukážkami reálnych vo viečku. Dieťa očami pozoruje, hľadá správne riešenie. Samozrejme už tu je hmat, keď dieťa plodiny chytá, ohmatkáva, ide s nimi do kontaktu.

Dotyková pozornosť

Úloha 2: Prinesieme naplnené balóny plodinami v miske a dieťa podľa hmatu priraďuje k obrázku a viečku. Môže si skontrolovať v balóne a vo viečku, či je to asi rovnaká plodina. Táto hra nemá nejakú ohraničenú vekovú kategóriu. Môžu ju hrať menšie aj väčšie deti.