Slané cesto na hranie

Super hračka pre všetky kreatívne ručičky. Táto hra môže mať množstvo úloh, pri ktorej sa deti učia pracovať s rúčkami.

1. Najprv si môžete s deťmi vyrobiť slané cesto

Potrebujete:

  • 3 hrnčeky polohrubej múky
  • 2 hrnčeky obyčajnej soli
  • 1 hrnček vlažnej vody

Všetky suroviny zmiešame, ak je cesto lepkavé pridajte ešte trošku múky.

2. Spoločná príprava materiálu na ozdobovanie a prácu s cestom

Pripravte si formičky na vykrajovanie a nástroje, ktoré používate pri hre s plastelínou. A samozrejme ozdoby, čo kuchyňa dá. U nás to bolo: sušený hrach, červená šošovica, fenikel, korenie celé, klinčeky, chia semienka alebo mak, fazuľa, kukurica, ryža, vločky, šošovica, slnečnicové semienka, rôzne cestoviny.

3. Samotná hra s cestom

S cestom sa veľmi dobre pracuje. Deti si môžu vymodelovať zvieratká alebo použiť formičky. Môžu si ich vyzdobiť alebo nechať nevyzdobené a po upečení namaľovať. Deti sa hrajú, no pri tom tvrdo pracujú vaľkajú, gúľajú, krájajú, ozdobujú. Malými prstami vyberajú ozdoby z nádobky a sústredene vkladajú na svoj výtvor. https://www.youtube.com/watch?v=vc6lh0sFFyY&feature=youtu.be

4. Pečieme svoje výtvory

Pripravené výtvory môžeme dať na papier vystlaný papierom na pečenie. Rúru nastavte na 50 stupňov a vložte na najnižšiu mriežku. Slané cesto sa vám začne pomaly vysúšať. Na konci ho presuňte do stredu a dajte na 100 stupňov. Trvá to podľa toho aké hrubé  máte svoje výtvory. Približne asi 2 -3 hodiny.

5. Maľujeme svoje výtvory

Ak ešte stále nemáte dosť. Svoje výtvory si detičky môžu dozdobiť farbami temperovými, vodovými alebo aj akrylovými. Nepoužité cesto vložte do nádoby a uložte do chladničky. Vydrží vám ešte asi 2 dni.