Orechové tvorenie s deťmi

Jeseň je okrem jabĺčok typická aj zbieraním, šupením, roztĺkaním orechov. Vlašské orechy sú samozrejme veľmi zdravé. My sme sa s nimi snažili skamarátiť aj cez aktivity s nimi. Teda najmä škrupinou, vnútro treba zjesť :).

Samotné roztĺkanie orechov je užitočná aktivita, ktorú majú deti rady. Ak sa bojíte dať deťom železné kladivo ide to dobre aj s plastovým, no nebude ich to tak baviť. 

Korytnačia rodinka z orechových škrupiniek

Veľmi jednoduchá aktivita. Stačí deťom na tzv. gumenný papier nakresliť korytnačie telo. Tento tzv. papier sa tiež nazýva dekoračná machová guma, alebo penovka. Je mäkká a deti ju veľmi rady strihajú. Kúpite v každom papiernictve, či v kreatívnych obchodoch.

Škrupinky môžu deti namaľovať, aby boli krajšie, lesklejšie. Ak je dieťa malé, rodič nalepí škrupinku na vystrihnutú machovú gumu. Nazabudnite na nalepovacie oči a hotovo. Môžete vytvoriť celú rodinku.

Orechové tvorenie s deťmi (1)Orechové tvorenie s deťmi (4)

Sviečkové loďky z orechových škrupiniek

V kreatívnych potrebách si treba kúpiť palmový kryštalický vosk (k výrobe sviečok) a knôt. Palmový vosk je čisto rastlinný, prírodný produkt. Vzniká ako vedľajší produkt pri výrobe palmového oleja. Kryštalický palmový vosk vytvára krásne, neopakovateľné kryštály, takže každá sviečka je originálom.

Vosk opatrne roztopíme v nádobe (môžeme vo vodnom kúpeli) tak, aby sme nepresiahli 100 stupňov C. Pripravený vosk nalievame do škrupiniek. Toto určite dieťa robiť nemôže. Ako vosk bude chladnúť, jeho objem sa bude zmenšovať, klesať. Vosk môžete dolievať dovtedy, kým sa nezačne tvoriť na povrch škrupinka vosku. A môžete škrupinkové sviečky dať plávať.

Orechové tvorenie s deťmi (2)Orechové tvorenie s deťmi (8)

Vianočné ozdoby z orechových škrupiniek

Rodič pripraví prázdne dvojice orechových škrupín. Deti škrupiny namaľujú, ozdobia trblietkami. Deti pripravia a nastrihajú stužky, šnúrky na ozdoby. Rodič zlepí pomocou tavnej pištole dvojice orieškov k sebe. Nezabudnite predtým dovnútra priložiť stužku. Hotovo.

Orechové tvorenie s deťmi (6)Orechové tvorenie s deťmi (7)

Zvieratká z orechových škrupín

Deti môžu škrupinky maľovať fixkami alebo farbami. Môžu vytvoriť lienku, ježka, včielku.

Orechové tvorenie s deťmi (5)

Nech už vymyslíte z orechových škrupiniek hocijakú aktivitu, určite sa rozprávajte s deťmi o orieškoch. Aké poznáme, ktoré rastú u nás a aké sú prospešné pre naše telo. Príjemnú zábavu.