Knihy pre začínajúcich čitateľov, alebo aké knihy čítajú prváci

Ak sa vaše dieťaťa začalo kamarátiť s písmenkami, snaží sa prečítať nadpisy na ulici, na obaloch v obchodoch, či doma na položených papieroch, je čas na samostatné čítanie kníh. Je čas mu ponúkať vlastné knihy, aby svoje čitateľské schopnosti zlepšovalo a malo radosť zo svojho vlastného úspechu. Pretože vedieť čítať a písať otvára deťom nové možnosti. My sme začali čítať samostatne knihy približne v polovici prvého ročníka. Samozrejme zo začiatku to boli len 2-3 vety z knihy a dosť. Postupne ak kniha bola zaujímavá sám chcel čítať ďalej. Čiže dôležitý je aj výber kníh. Samostatné čítanie však neznamená nechať dieťa samé s knihou. Dieťa sa učí a vy si to s ním užívate. Ste jeho učiteľ, priateľ, podporovateľ a chváliteľ.

Pozor, aj keď sa vaše dieťaťa učí čítať samé, neprestávajte mu čítať knihy aj vy. My momentálne čítame pred spaním knihu Pipi Dlhá pančucha, kedy je Pipi spolu s Anikou a Tomim na ostrove Kurekuredutov. Keď to čítam zakaždým mi ide jazyk polámať.

Moje dieťa napadlo: Mama ja si idem ten ostrov Kurekuredutov napisať do vyhľadávania, či to naozaj existuje. A to sú tie nové možnosti, ktoré sa našim deťom otvárajú, lebo chcú, majú záujem, zaujíma ich svet okolo a prostredníctvom slova a písma sa môžu vzdelávať ďalej. Takto si niekedy po čítaní vyhľadávame ďalšie informácie, či pozeráme fotky, ktoré v knihy neboli ako vyzerá Tower Bridge v Londíne, či Alžbeta II, lebo syn si nevedel predstaviť ako v dnešnej dobe vyzerá kráľovná, ktorá nie je z rozprávky, ale je skutočná.

Vhodných kníh pre samostatných čitateľov nie je až také množstvo, ako by ste čakali. O tom ako by mali vyzerať knihy pre samostatných čitateľov som písala TU >>

Zaujímavé knihy pre začínajúcich čitateľov som vám spísala a opísala. Ak už danú knihu na trhu nenájdete určite skúste knižnice ako aj my, alebo sa môžete inšpirovať podobnými. Ešte odporúčam malú pomôcku pre začínajúcich čitateľov tzv. ukazovacie pravítko >>

Kniha: Kde je tá pravá lopta?

Autor: Katarína Macurová, Albastros Kniha pre detičky už od 2 rokov a zároveň výborná pre prvé samostatné čítanie. Na strane je málo textu a pekné obrázky, ktoré na text nadväzujú. Je výborná, lebo slová sa tam často opakujú dieťa si ich tak utvrdí. A aj napriek jednoduchosti je príbeh zaujímavý a ľahko pochopiteľný. Jedine, čo môjmu synovi vadilo je písmeno z/ž, ktoré malo v strede čiaru (viď na foto). Odporúčam aj ďalšie knihy od autorky vhodné pre začínajúcich čitateľov ako :

 1. Prečo nekvitneš?
 2. Ako naučiť Eda lietať?
 3. Lily a Momo

  

Kniha: Magdaléna a psík z knižnice

Autor: Lisa Papp, Pro Solutions Psia tématiky vždy zaberie. Knižka má krátke vety. Textu na stránku je málo a obrázky sú veľmi pekné. Obsahuje veľa priamej reči. Poslanie knižky je veľmi tematické k čítaniu. Je o dievčatku, ktoré nerado číta, pretože to ešte dobre nevie. Nechce čítať nahlas, lebo sa obáva výsmechu. Knižka má už aj pokračovanie Magdaléna a zvieratká v útulku.


  

Kniha: Hádaj, ako veľmi ťa mám rád

Autor: Sam McBratney, Svojtka&Co. Veľmi známa rozprávka o zajačikoch otca a syna, ktorý vždy zažijú nejaké dobrodružstvo. Je určená pre menšie deti, no ideálna pre začínajúcich čitateľov. Písmenka sú dostatočne veľké, slova nie sú zložité. Knižka má niekoľko titulov:

 • Hádaj, ako veľmi ťa Mám rád
 • Hádaj, ako veľmi ťa mám rád Na jar
 • Hádaj, ako veľmi ťa mám rád V lete
 • Hádaj, ako veľmi ťa mám rád Na jeseň
 • Hádaj, ako veľmi ťa mám rád V zime

 

  

Knihy: Moji ovocní kamaráti a Moji zeleninkoví kamaráti

Detské knižky, ktoré v sebe skrývajú skoro 48 druhov ručne maľovaných ilustrácií viac aj menej známeho ovocia/zeleniny doplnené milými básničkami pre deti od 2 do 7 rokov. Rýmované básničky deti zbožňujú počúvať aj čítať. Okrem toho sa z básničiek veľa dozvedia o zelenine, či ovocí. Výborne na trénovanie čítanie s porozumením. Vety sú krátke. Básničky opisujú vlastnosti a znaky zeleniny a ovocia.

   

Kniha: Liek pre vĺčika

Autor: Daniela Olejníková Trošku odlišná knižka od tých predchádzajúcich. Páčilo sa mi spájanie tlačeného písma s písaným. Možno trošku ťažšie pre dieťa, ale zvládnu to. Obsahuje modernejšie hovorené slová ako pačmaga, muzika, kiwi, doparoma. Je to už trochu ťažší text, čo sa týka obsahu, ale je tam pekná myšlienka priateľstva.

 

Knihy: Boribon a sedem balónov, Boribonove narodeniny

Autor: Veronika Marék, Verbarium Knižka s naozaj veľkými písmenkami a krátkymi vetami. Sú to knižky menšieho rozmeru približne A5. Jednoduchý text a pekné maľované obrázky. Všetky knižky nesú nejaké edukačné poslanie. Slová sú jednoduché, jediná zložitejšia vec je meno hlavných hrdinov knižiek a to Ankapanka a medvedík Boribon. Vyšlo niekoľko titulov:

 • Boribon má domček
 • Dobrú noc, Ankapanka!
 • Boribon a sedem balónikov
 • Ankapanka, poďme si čítať
 • Boribon ochorel
 • Boribon ide na výlet
 • Boribonove narodeniny

 

Kniha: Maľovaná abeceda

Autor: Ján Smrek, elán Naša obľúbená riekanková knižka. Vieme riekanky naspamäť. Každá riekanka má akoby svoj krátky dej s rýmom. Každá strana sa venuje jednému písmenku, ktoré je vyobrazené v malej aj veľkej, tlačenej aj písanej forme.

Kniha: Abecedárik

Autor: Daniel Hevier, Trio Riekanky na každé písmenko abecedy s modernými ilustráciami. Každá riekanka obsahuje nejakú drobnú úlohu pre dieťa.   

Kniha: Čo urobiť s nápadom?

Autor: Kobi Yamada Príbeh chlapca, ktorý dostal nápad, nevedel čo s ním. Obával sa výsmechu, a tak ho najprv schovával pred ostatnými. Je to o peknom poslaní nebáť sa hovoriť nahlas o iných, možno odlišných nápadov. Je to taká detský-dospelácka knižka.

  Kniha: Pozor! Neotváraj túto knihu

Autor: Andy Lee Knižka, ktorá by mala deti povzbudiť, aby obrátili a čítali ďalšiu stranu. Je to síce knižka, ktorá nemá skoro žiadny dej ani edukačné poslanie, ale na povzbudenie do čítanie je dobrá.


 

Kniha: Musíš si priniesť klobúk

Autor: Simon Philip, Kate Hindley, enigma Knižka o oslave narodenín, kde je podmienka prísť s klobúkom. Obsah knižky je o Oliverovi, ktorý sa snaží zohnať klobúk. Knižka má pekné ilustrácie, ktoré sú sprevádzané krátkymi vtipnými vetami.
 

Kniha: Vlásky

Autor: Magdaléna Takáčová, Fragment Knižka o dievčatku s dlhými vlasmi. O tom ako sa vyrovnať so zmenami v živote, o pocitoch, ktoré prežívajú aj naše detičky. Dievčatko má dlhé, veľmi dlhé vlásky. Sú krásne, ale niekedy prinášajú namiesto radosti trápenie. Jedného dňa sa nahnevala a vlasy odstrihla. Bola slobodná, ale prinieslo to iné trápenie. Obsahovo veľmi pekný príbeh, krásne ilustrácie sú doprevádzané krátkymi vetami. Škoda však, že písmenka nie sú väčšie, sú pre začínajúcich čitateľov trošku primalé.
 

Kniha: O osamelom mackovi

Autor: Emily Lim, Verbarium Krásny príbeh o tom, čo je dôležité. Nie mať všetko krásne a zo zlata, je to o láske a priateľstve. Veľmi pekný príbeh s jednoduchým obsah pre začínajúcich čitateľov.
 

Kniha: Psíček nie je bábika

Autor? Vlasta Baránková, Buvik Malá knižka cc 17x13 cm ukrýva posolstvo o tom ako sa správať k zvieratkám, že sú to živé tvory a nie hračka.
 

Kniha: Komix Smradi

Autor: Aaron Blabey, Albastros Komixy sú veľmi obľúbené pre začínajúcich čitateľov. Nech vás neodradí názov knihy. Hlavné postavy vlk, žralok, had a piraňa vedia, že vyvolávajú strach. Chcú však ukázať aj svoju dobrú stránku, a tak vzniká bláznivý, divný a chaotický príbeh. Je to pre čitateľov od 7 rokov.
 

Kniha: Komix Maxipes Fík

Autor: Rudolf Čechura, Jiří Šalamoun, Albatros Ďalší bláznivý a chaotický komix o známom rozprávkovom maxipsovi Fíkovi. Sem tam už viac textu, ale myslím, že deti si maxipsa Fíka obľúbia.

 

Kniha: Mám vás veľmi rada, zajačikovia moji

Autor: Laura Driscoll, egmont Krátke, veľké a láskyplné slova o mamičke zajačici a jej detičkách zajačikoch, ktoré neskutočne ľúbi. Jednoduchý príbeh pre začínajúcich čitateľov.
 

Ešte odporúčam 2 knihy, ktoré nemám zatiaľ k dispozícii a to: Marta a Jonatán, Autor: Petr Horáček Môj kocúr Tamtam, Autor: Ľuboslav Paľo