Knihy pre deti 0 až 6+ mesiacov

Knižka už od narodenia? Áno, prečo nie! Je výborným pomocníkom pri nadväzovaní a prehlbovaní kontaktov s rodičmi, či druhými deťmi. Knižky pre najmenšie deti by mali mať určité pravidlá.

Prvé leporelo látkové od 0+ mesiac

Leporelo, ktoré je z jednej strany určené pre deti od 0+ a z druhej od 3+mesiaca. Keďže bábätka od narodenia vidia na krátku vzdialenosť, čiernobielo a sústredia sa len na kontrastné farby a vzory je pre nich ideálna táto knižka. Čierno-biele obrázky stimulujú zrak a pomáhajú ho rozvíjať už od narodenia. Ak je v obrázku zakomponované zrkadielko je to priam fascinujúca pre maličké bábätka. Druhá strana knižky je určená pre deti od 3+mesiaca. Obsahuje pestrofarebné obrázky a niekoľko trojrozmerných a šuštiacich prvkov, ktoré stimulujú dieťatko k zdvíhaniu hlavičky, taktiež podporujú jeho kreativitu a predstavivosť, čím spoznávajú okolitý svet.
knihy pre najmensich (1)

Prvé leporelo drevené od 3+ mesiac

Knižka je založená na čierno-bielych kontrastoch, vďaka ktorým bábätko zaujmete a udržíte jeho pozornosť. V našej knižke sú na obrázkoch známe zvieratká, čím môžete už s bábätkom komunikovať, napríklad mu hovoriť zvuky zvieratiek, či príbehy. Druhá strana knižky je už pre väčšie detičky, kde sa nachádza farebný obrázok spolu už so známymi zvieratkami. Deti si rozvíjajú svoju obrazotvornosť a pamäť.
knihy pre najmensich (2)

Drevená knižka pre najmenších od 4+ mesiac

Ľahko umývateľná, čo je výhoda keďže deti ich rady ožužľavajú. Každá strana sa venuje jednému objektu/obrázku, dieťa tak nie je rušené žiadnymi inými rušivými elementmi.  Drevená knižka by mala mať zdravotný atest a spĺňajú tak všetky normy EÚ.
knihy pre najmensich (4)

knihy pre najmensich (5)

Mäkká gumená knižka do vane od 4+ mesiac

Farebná a zábavná gumená knižka s príbehom, ktorá píska. Ľahko umývateľná.
knihy pre najmensich (7)

Látková knižka od 6+ mesiac

Látkové leporelo je konštruované tak, aby zaujalo najmenšie detičky a rozvinulo v nich záujem o knižky. Je vhodná pre deti, u ktorých sa začína rozvíjať jemná motorika.  V knižke sú rôzne povrchy, tvary, píska a šuští. Prvky prirodzene stimulujú zrakové, sluchové aj dotykové vnemy dieťatka.
knihy pre najmensich (6)


knihy pre najmensich (9)
Knižky na čítanie bábätkám (pre rodičov)

Áno správne, čítajte svojmu bábätku už od narodenia. Nie nemyslíme dlhé rozprávky, malo by to byť rytmické, čiže piesne, riekanky, rýmovačky. Najpopolárnejšie sú knižky Môj macík, Žabiatko, Maľovaná abeceda, či riekankové leporela. Slovná zásoba sa nebuduje vtedy, keď dieťa začína rozprávať, ale od narodenia sa mu všetko v hlávke ukladá a čaká na správny čas. Ak dieťaťu čítate, čítajte pomaly a používajte emócie, čiže meňte tón, hlas...Toto podporuje sociálny a emocionálny rozvoj dieťatka.
knihy pre najmensich (8)

Zhrnutie:

Vyberajte čo najjednoduchšie knižky. Pre detičky do 6 mesiaca je dôležité, aby knižky obsahovali kontrastné obrázky, šuštiace strany, či malé zrkadielko vo vnútri. Ideálne sú leporelá, kde by malo byť pravidlo: jedna strane= jeden predmet. Od 6 mesiacov sú už vítané aj rôzne povrchy. Pár príkladov kníh vhodne pre najmenšie detičky: https://www.youtube.com/watch?v=Qy5dZsOnBnw https://www.youtube.com/watch?v=b5k9DQAlG6A