Jednoduché príklady ako pripraviť seba aj dieťa do škôlky

1. Pripravujte sa spolu

Spolu vyberajte papučky, pršiplášť, hrebeň, náhradné veci. Choďte pozrieť prostredie škôlky, kde bude chodiť. Rozprávajte sa spolu o budove škôlky a akou cestou tam budete chodiť.

2. Hlavne neklamte a nepreháňajte

Určite sa vyhnite zveličovaniu aká je škôlka perfektná, aby dieťa nemalo nereálne očakávania. Bude sklamané a môže sa stať, že ju bude odmietať, lebo vy ste v ňom vybudovali inú predstavu.

3. Nestrašte ho "veľkým škôlkarom"

Toto musíš už ako škôlkar zvládnuť..., škôlke ti pomáhať nebudú... a podobné obľúbené vety nás rodičov. Dieťa môže pociťovať strach, že nie je na škôlku pripravené a že to nezvládne.

4. Musíte si byť istý

Ak ste si istý, že je čas ísť do škôlky a že mu tam bude dobre, máte 50% úspechu. Dieťa vycíti vašu neistotu a naopak istotu.

5. Rozprávajte sa o dennom režime v škôlke

Debatujte o tom koľko deti bude s ním chodiť do škôlky, ako sa budú volať jeho pani učiteľky a čo sa v škôlke robí. Pomáhajte si knižkami so škôlkarskou tematikou.

6. Máte právo byť smutný

Ranné lúčenie nie je ani pre dieťaťa, ani pre rodiča príjemne. Miesto toho, aby ste mu hovorili, že je veľký a zvládne to, choďte na jeho úroveň. Hovorte úprimne, čo cítite vy. Povedzte mu, že aj vy ste smutný a je to aj pre vás ťažké. Že to robíte preto, aby sa malo s kým hrať a našlo veľa kamarátov. Opakovať slovo neplač nepomôže, je to len prázdna fráza. Niekedy aj nám pomôže vyplakať sa. Keď ťa vidím plakať, mám aj ja slzy na krajíčku, preto musím radšej ísť...Chápem, že sa ti dá plakať, mám podobné pocity... Začiatok je ťažký aj pre mňa, spolu to zvládneme...