Od 2.10.2023 do 6.10.2023 čerpáme dovolenku. Objednávky budeme postupne odosielať od 9.10.2023. Ďakujeme za porozumenie.

Balónové pokusy

Balóny sú pre deti ako magnet. Vždy, keď ich vidia jednoducho ich chcú za každú cenu. Nie som zástancom balónov, ale tentokrát sme ich použili na skúmanie a pokusy.

Prvý pokus: Statický balónik

  1. Pripravte si čierne korenie
  2. Chvíľku otierajte povrch nafúkaného balónika o kúsok svetra, handričky.

Deti sledujú ako zrnká čierneho korenia vyskočia a nalepia sa na balónik. Ako to? Keď balónik triete o vlnu, vzniká statická elektrika (elektrický náboj), ktorá priťahuje častice s opačným elektrickým nábojom.

Druhý pokus: Balóniky sa pôsobením tepla nafukujú

  1. Čiastočne nafúknite 2 rovnaké balóniky.
  2. Jeden balón dajte do nádoby so studenou vodou, prípadne s ľadom. Čo sa stane? Nič!
  3. Druhý balónik dajte do nádoby s veľmi teplou vodou. Čo sa stane? Balónik sa nafúkne.

Prečo? Teplo zväčší objem častíc vzduchu v balóniku.

Tretí pokus: Reakcia ocot a sóda bikarbóna

Použili sme malú fľašu, do ktorej sme naliali ocot a nasypali pomocou lievika sódu bikarbónu a rýchlo natiahli na hrdlo fľaše balón. Potom už len pozorujete ako sa balón nafukuje. Prečo sa to deje? Ocot je kyslý. Zatiaľ, čo sódy je zásaditá. Keď ich zmiešame dochádza k chemickej reakcii. Počas reakcie sa uvoľňuje oxid uhličitý, vďaka čomu výsledná tekutina pení a aj nafukuje balón.

Bonus: Kreslíme po balóne

Balóny si nakoniec viete samy vyzdobiť. Stačia fixky, Jarmelo voskovky alebo nálepky. Pozorujte, čo sa stane s maľbou, keď sa balónik sfúkne.