Aktivity s deťmi a púpavou

Jar - čas kedy za začínajú objavovať žlté hlávky púpavy takmer všade. Preto treba vymyslieť aktivity s púpavami a niečo nové deti naučiť.

Vyrábame leviu hrivu z púpavy

Jednoduchá zábavka, kde deti cvičia pršteky. Vystrihnite z kartónu kruh ako hlavu leva. Nakreslite oči, papuľu. Okolo hrany kruhu urobte niekoľko dier, stačí ostrou ceruzkou popredierkovať kartón. A teraz sa vyberte s deťmi na prechádzku zbierať žlté púpavové hlávky, ktoré deti budú prestrkávať cez dierky v kartóne. A máte krásnu žltú leviu hrivu.

Veniec z púpavy

Vráťte sa s deťmi do detstva a upleťte si veniec z púpavy. Postup vo videu:

Čo by mali deti vedieť o púpave

Deti dlho nevydržia počúvať a sústrediť sa, najmä nie také malé ako sú škôlkari. Preto je ideálne, keď majú niečo reálne v ruke, môžu to chytiť, pozrieť, ovoňať. Tentokrát sme išli skúmať akú postupnosť rastu má púpava. Nakreslili sme si na kartón púpavové listy, stonky. Na konci stonku sme si urobili dieru, cez ktorú sme dávali rôzne štádia rastu púpavy. Samozrejme tomu predchádza prechádzka, kde sme hľadali rôzne podoby púpavy. Najprv púčik, ako ide do žltého kvetu, odkvitne a premení sa na bielu hlávku so semienkami. Ako vyzerá koreň, list.

Deti by mali vedieť, že púpava je liečiva rastlinka. Dá sa jesť aj za surová najmä stonky, kvety, čím prečisťuje krv. Zo šťavy stoniek púpavy sa dá vyrobiť lepidlo. Listy púpavy sa tiež dajú jesť za surová, dokonca sa používajú do jarných šalátov. Z púpavy sa robí aj tzv. nepravý med.

Recept: 

Určite si pustíte a zaspievajte s deťmi: A my sme púpavy, kvitneme hneď od jari, na hlavičke žlté vlasy, lúčina je plná krásy. 

Maľujeme púpavy

Okrem papiera si môžete púpavovými motívmi skrášliť chodník, detský domček na dvore, či tričko/platenú tašku s farbami na textil.

Ak Vás Púpava Lekárska zaujala odporúčam ešte pár info: