Vyrobili sme si: Montessori ružová veža

Áno vyrobili. Zohnali sme si kocky z bukového/dubového dreva. Ružová veža sa skladá z 10 ks kociek, od 10 mm do 100 mm. Väčšia kocka má hranu vždy o 1 centimeter väčšiu než predchádzajúce menšie kocky. Boli surové, nelakované, nefarbené. Spojením bielej a červenej farby, ktorá je určená aj na detské hračky sme namaľovali kocky. Takže kocky sa môžu aj obhrýzať. Kocky mali úspech :)


DSC_0217
O montessori veži

  1. Dieťa vizuálne, ale aj hmatom vníma veľkosť, čo postupne vedie k abstraktnému chápaniu veľkostí a následnému inteligentnému sledovaniu veľkosti v prostredí okolo.
  2. Rozvíja sa schopnosť sústredenia, koordinácie pohybu, samostatnosť.
  3. Dieťa sa učí vnímať postupnosť.
  4. Nepriamo veža pripravuje na desiatkovú sústavu a tretiu odmocninu v matematike.
  5. Odporúčaný vek: 3, 4 roky.
  6. Rozmery výrobku: hrana najväčšej kocky: 100 mm, hrana najmenšej kocky 10 mm.

Ako sa hrať s montessori vežou

Dieťaťu ukážeme kocky, keď sú poukladané na poličke. Ideálne je skladovať ich na výšku. Potom kocky prenesieme po jednej  na koberec a všetky ich premiešame. Povieme dieťaťu, že sa budeme snažiť postaviť z kociek vežu, od vajväčšej po najmenšiu. Kocky môžeme stavať na seba uprostred, aby vznikla rovná, zo všetkých strán symetrická veža. Alebo sa kocky dajú stavať k jednému rohu, čím vzniknú dve 1cm široké hrany po stranách kociek. Môžeme robiť rôzne stavby vertikálne a horizontálne.
DSC_0216

DSC_0215