Odkiaľ je mak? A ako vzniká múka?

Odkiaľ je mak? A ako vzniká múka? Pre nás samozrejmá vec. Naše deti sa však pozerajú na svet troška inač. Možno trošku idealistický, jednoducho, zvedavo a čisto. S deťmi sme natrhali pár klasov pšenice na poli a nechali ešte doma presušiť. Z klasov sme potom zrna pšenice vylupovali. Zrnka pšenice sme dali do starého ručného mlynčeka na kávu. A múka bola na svete. Ale nebola jemná ako tá pšeničná hladká v obchode, bola skôr ako tá celozrnná. Vedeli ste, že naše pra pra prastaré mami mali len jeden druh múky? A to práve hrubú. A tak sme prišli k množstvu otázkam aký je v nich rozdiel hladká, polohrubá, hrubá, celozrnná jemná.... A to sme sa nestihli dostať od pšeničnej múky k ražnej, či ovsenej. Samozrejme nemôže chýbať ukážkové video ako to robia profesionáli, ktorí nemajú ako my, pár klasov na stole, ale rovno obrovské polia. Veru oni netrhajú klasy rukami, majú na všetko špeciálne stroje. https://www.youtube.com/watch?v=xV56Ss0qnkQ

A čo mak? Ako rastú  také malé guľôčky maku?

Nie je jednoduché zohnať makové hlávky.  No tento pokus som plánovala, už keď som s deťmi rozsypala pár semienok maku v našej záhrade a videli sme ako rastie zo semienka kvet, ktorý sa mení na makovú hlávku.  Naše makové hlávky boli zväčša maličké. Mali sme mak biely aj modrý. Maková hlávka by sa mala nechať vysušiť, potom počujete ako mak v nej pekne šuští. Po prerezaní sa vysype mak, ktorý však treba ešte pomlieť. A až potom ide na obľúbené makové šuľance.

Pár zaujímavosti o maku:

Mak má najvyšší podiel vápnika zo všetkých potravín. Má upokojujúce účinky a je skvelým pomocníkom na udržanie zdravých vlasov, nechtov či zubov. Obsahuje kyselinu olejovú, ktorá prospieva pamäti a znižuje krvný tlak. Vo veľkom množstve pozor na nevoľnosť. V minulosti bol mak hlavným symbolom bohatstva a hojnosti. No pozor v niektorých krajinách je mak zakázaný ako napríklad v Singapure, na Taiwane, v Saudskej Arábii či Spojených arabských emirátoch. Príčiny sú rôzne. V Saudskej Arábii sú semienka maku zakázané z náboženských dôvodov, v Singapure je mak v zozname zakázaných látok protidrogovou agentúrou.